niedziela, 7 kwietnia 2013

Oophaga pumilio


Oophaga pumilio Drzewołaz karłowaty 

Te malutkie drzewołazy występuję w lasach deszczowych Panamy, Nikaragui i Kostaryki, są spotykane również w gajach bananowych, ale nie na plantacjach.
Kluczowe znaczenie ma tutaj wilgotność. Poszczególne odmiany są pomiędzy sobą bardzo zróżnicowane od kolorów, przez rozmiary (od 14 mm do 24 mm ) a nawet przez to jak wyglądają podczas metamorfozy. Podobnie jak inne drzewołazy pumilio są długowieczne, w niewoli żyją do 15 nawet do 20 lat. Są to odważne żabki i po okresie aklimatyzacji widać je w całym terrarium, ale im bardziej zarośnięty zbiornik tym lepiej.

Temperatura:
24-28°C w dzień z nocnymi spadkami do minimum 20°C.

Wilgotność:
80-100% przy odpowiedniej wilgotności mogą się rozmnażać przez cały rok.

Terrarium:
Są to małe żabki, ale terrarium powinno mieć minimum 45x45x45cm

Żywienie:
Cała drobna karmówka opisana tutaj!

Behawior:
Oophaga pumilio uznawane są za bardzo agresywne w zachowaniu z uwagi na ich terytorializm. Faktycznie większość czasu i energii poświęcają na prokreację, dbanie o potomstwo i obronę swego terytorium. Samce ustalają swoje terytorium, a następnie zaczynają nawoływać aby sprawdzić czy nie ma tam innego rywala. Jeśli pojawi się inny samiec, który podejmie rękawicę i stawi czoła rywalowi dochodzi do zapasów. Te zmagania trwają nawet do kilkudziesięciu minut po czym przegrany opuszcza terytorium zwycięzcy.
W przypadku samców które natrafiły na obcy skrzek z wyklutymi kijankami zaobserwowano ciekawe i jakże okrutne zjawisko, a mianowicie zabierają one kijanki i wynoszą w inne miejsce gdzie giną bez opieki.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie tych płazów nie jest niczym skomplikowanym gdy mamy już dobrana parę. Oophaga pumilio osiągają dojrzałość płciową w wieku około 10 miesięcy. Kolejnym wyzwaniem jest wyseksowanie pary. Jest wiele sposobów na określenie płci i większość z nich nie daje 100% pewności. Pewność taką uzyskamy jak zobaczymy skrzek. Tak jak już wspominałem te malutkie płazy mogą się rozmnażać przez cały rok, pod warunkiem, że mają zapewnione odpowiednie warunki. Kluczowymi czynnikami są tu wilgotność, temperatura i dostęp do karmówki. Gdy wilgotność jest za niska samice nawet nie produkują jaj, a samce rzadziej śpiewają albo nie śpiewają wcale.

Salt Creek
Gdy już zapewnimy odpowiednie warunki naszej parze, a z terrarium dobiegają piękne arie naszego małego śpiewaka możemy zaobserwować jak w odpowiedzi na nie zbliża się do niego partnerka. Wtedy możemy zobaczyć jakby taniec podczas którego żabki wzajemnie stymulują się dotykiem, po czym dochodzi do złożenia od 3 do 5 jaj i ich zapłodnienia. Cały ten akt trwa od 10 minut nawet do kilku godzin.
Samiec i samica podczas godów
- Oophaga pumilio "Bastimentos"

Do złożenia jaj żabki wybierają również miejsce w którym jest odpowiednia wilgotność tak aby skrzek nie wysechł. W tym okresie czuwa nad tym samiec, to pod jego opieką znajduje się skrzek, on go broni oraz dba aby nie wysechł, zwilża go własnym moczem i obraca poszczególne ziarna skrzeku zanim rozwiną się w kijanki. Po około 10-14 dniach wykluwają się kijanki i na tym etapie całą odpowiedzialność za młode bierze na swoje barki samica. To ona transportuje każdą kijankę do innego, indywidualnego zbiorniczka z woda najczęściej w rozetach liści bromelii i tam je dokarmia niezapłodnionym skrzekiem. Niesamowite jest to jak tak mała istotka pamięta gdzie zostawiła swoje młode. Po około 43 – 52 dniach kijanki przejdą metamorfozę. Przez wiele lat nie udawało się rozmnożyć tych żabek ponieważ hodowcy tak jak w przypadku innych drzewołazów zabierali rodzicą kijanki, wtedy okazało się, że do prawidłowego rozwoju kijanek niezbędny jest skrzek. Stąd nazwa „obligatoryjnie karmiące jajami”. 

Często  można spotkać opinię, że tak jak w przypadku pozostałych drzewołazów młode należy oddzielić od dorosłych. Nie zgadzam się z tą opinią ponieważ z własnego doświadczenia wiem, że terrarium rodziców jest najlepszym środowiskiem do rozwoju dla młodych. Dodatkowo zmiana środowiska w tak wczesnym okresie życia i stres z tym związany może doprowadzić do śmierci. 

O. pumilio "Cauchero"

O. pumilio "Buena Esperanza"

O. pumilio "Bastimentos" samiec z młodym

O. pumilio "Bastimentos" 

O. pumilio "Salt Creek"

O. pumilio "Buena Esperanza"
O. pumilio "Salt Creek"
O. pumilio "Salt Creek"

O. pumilio "Popa"

O. pumilio "Popa"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz