niedziela, 14 kwietnia 2013

Dendrobates auratus - Drzewołaz złocisty


Dendrobates auratus - Drzewołaz złocisty spotkać go można na terenach południowej Nikaragui przez Kostarykę, Panamę aż po Kolumbię
ten gatunek został również introdukowany na Hawajach gdzie z powodzeniem się zaadaptował. D. auratus ma wiele form barwnych, część z nich jest w czarne zielone albo niebieskie plamy inne są brązowe również w zielone albo niebieskie plamki. Osiągają wielkość od 3 do 5,5cm.

Temperatura:
24 -26°C w dzień z nocnymi spadkami o 4°C

Wilgotność:
75-85% rano i wieczorem 80-100%

Terrarium:
terrarium dla pary powinno mieć minimum 50x50x50cm

Żywienie:
Cała drobna karmówka opisana tutaj!

Behawior
Tak jak i pozostałe płazy z tej rodziny D. auratus prowadzi dzienny tryb życia. Żyją w grupach poszyciu leśnym pomiędzy zwalonymi konarami i opadłymi liśćmi. Nie należą do płochliwych, ale nie są też specjalnie odważne. Ich zachowanie odrobinę się różni w zależności od występowania. Te z terenów od strony Pacyfiku gdzie jest niższa wilgotność są bardziej skryte i nieśmiałe. W odpowiednio przygotowanym terrarium potrafią zachwycić swoim zachowaniem i być cały czas widoczne. 

Rozmnażanie
Dojrzałość płciową osiągają w wieku 12-15 miesięcy. Podczas godów samce ustalają swoje terytoria a następnie zaczynają śpiewem wabić samice. Samiec charakterystycznym śpiewem przywołuje samicę do godów. Po złożeniu skrzeku przez samicę ( 4-10 ziaren) samiec zapładnia go, po czym przez okres około dwóch tygodni ( 12 - 16 dni ) kilkukrotnie wraca do niego aż wyklują się kijanki. Wyklute kijanki przenosi do zbiornika z wodą gdzie przez około 50 - 70 dni przechodzą metamorfozę.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz